Processövervakning

Vision 2000-C™ XD and
Vision 2000-E™ XD

Högkänsliga RGA:er för multi-tryck och CVD/ALD-processer
Vision 2000-C™ XD och Vision 2000-E™ XD-systemen möjliggör sömlös övervakning av ett brett spektrum av halvledarapplikationer, inklusive kompletta ALD-, CVD- och etsningsprocesser, från basvakuum upp till processtryck på upp till 700 Torr.

Båda systemen innehåller patenterad V-lens™-teknologi, vilket tar den beprövade prestandan i Vision 2000-C- och Vision 2000-E-systemen till en ny nivå av känslighet och tillförlitlighet, tidigare ouppnåelig med konventionella kvadrupolmasspektrometrisystem (QMS).

Nyckelfunktioner

  • In-situ-övervakning under kammar-rengöring, passivering och deposition
  • Upp till 10× ökad känslighet vid låga massor (<15 ppb)
  • Tillförlitlig särskiljning mellan gaser och bakgrund
  • UniBloc™ snabbreaktionsinloppsventil för provtagning vid bakgrunds- och processtryck
  • Integration med ett brett utbud av ALD-, CVD- och etsningsutrustning

V-lens™-teknologi

Degas-processer använder vanligtvis inerta gaser som argon eller kväve. Användningen av dessa gaser kan vara utmanande eftersom de ger en förhöjd baslinje i RGAs på grund av stora mängder kemiskt bakgrundsbrus orsakat av metastabil sönderfall. Detta leder till minskad känslighet, vilket kan vara problematiskt för tillverkare som vill upptäcka förändringar i spårgaser (som indikerar problem i tillverkningsprocessen) snabbt och enkelt.

V-lens-teknologi, en unik möjliggörande lösning, hjälper till att övervinna detta genom att ge en konsekvent låg massoberoende baslinje samt detektionsnivåer i låga ppb-området. Detta uppnås med unik jonoptik som använder en patenterad dubbel-fokuserings- och deflektionsmekanism som kraftigt reducerar bakgrund och ökar känsligheten.

Resultatet är en gasanalysator med detektionsgränser i låga ppb-området utan att kompromissa med någon annan del av instrumentprestandan.

Denna avancerade RGA-teknologi är integrerad med Process Eye Professional-styrplattformen, ett receptbaserat och användarkonfigurerbart mjukvarusystem. Kombinationen av V-lens, sluten jonkälla och automatiserat inlopp möjliggör känslig och reproducerbar övervakning av hela ALD-, CVD- eller etsningsprocesscykeln.

Genom att maximera förhållandet mellan processgassignaler och bakgrund i det differentiellt pumpade analyshuset möjliggör V-lens och den slutna jonkällan låg ppm-nivådetektion för spårkontaminanter i processgasen.

Sluten jonkälla

Den slutna jonkällan är tillverkad av vakuumförberett rostfritt stål och högdensitets aluminiumoxidkeramik, och har oberoende utbytbara dubbla filament som ger inbyggd redundans vid filamentfel. Standardsystemet inkluderar en dubbel filter-analysator för ökad känslighet för högre massarter, kontaminationsresistens och förbättrad långsiktig stabilitet.

Remote Vacuum Controller

Varje Vision 2000-C XD och Vision 2000-E XD-system innehåller en Remote Vacuum Controller (RVC)-modul som ger felsäkert skydd för både processverktyg och RGA. Den möjliggör full drift och styrning av RGA-komponenter (filament, pumpar, inloppsventiler, bake-out etc.) från system-PC.

UniBloc™ inloppsventil

Den snabba UniBloc-inloppsventilen möjliggör provtagning vid både bakgrunds- och processtryck. När mätning inte sker isoleras både ventil och analysator automatiskt från processkammaren och spolas med inert gas. Spolning sker via masspektrometerns pumpsystem, inte genom processkammaren, vilket minskar återhämtningstid och bakgrund.

För provtagning upp till 10 Torr finns en särskild 4-ventils UniBloc som möjliggör bypass-pumpning för snabbare gasöverföring och optimerad responstid. Över 10 Torr används alltid 4-ventilskonfigurationen.

Ventilen styrs via Process Eye Professional och väljer automatiskt rätt konfiguration via en gasoberoende trycksensor som även visar kammarens totaltryck. Interna tätningar är Kel-F® för kompatibilitet med ALD-, CVD- och etsningsgaser, medan externa tätningar är helt metalliska.

Process Eye™ Professional styrplattform

Vision 2000-C XD och Vision 2000-E XD använder Process Eye Professional, en modulär applikation som använder recept för att definiera hur instrumentet skannar, visar data och reagerar på mätningar. Recept skapas via “Recipe Wizard” och möjliggör anpassade varningar och larm när processvärden överskrids.

Process Eye Professional ger:

  • Automatiserad och intelligent drift av MKS RGAs
  • Recept för automatisk kalibrering
  • Flexibel scanning (“Bar Chart”, “Analog”, “Peak Jump”) kopplat till trendvisning
  • Användardefinierade larm med diagnostik och felsökningsrekommendationer
  • Läsning av externa sensorer via analoga och digitala ingångar
  • Databuffert för snabb historikgranskning
  • Full datalagring för analys och uppföljning

TOOLweb® RGA

Med TOOLweb RGA kan Vision 2000-C XD och Vision 2000-E XD användas som degassensor i helt automatiserade processmiljöer. Systemet övervakar kontinuerligt verktygsaktivitet där sensordata kopplas till waferlogistik innan larmmodeller appliceras. Full larm- och datarapportering till FAB-host och FDC möjliggör realtidsövervakning av kammarens tillstånd och identifiering av processavvikelser.