Jonpumpar

MINIATYR- OCH SMÅ VAKUUMPUMPAR

Jonpumpar

Mini- och Small VacIon Plus-pumparna har pumphastigheter från 0,4 till 10 L/s för kväve. Dessa jonpumpar finns i Diode- och Noble Diode-konfigurationer.

Miniatyr Vaclon-pumpen är en diodkonfiguration och ger cirka 0,4 L/s pumphastighet för kväve.

2 L/s-modellen är en modifierad diodkonfiguration för att förbättra start vid lågt tryck. 10 L/s-pumpen är en ädelgasoptimerad diodkonfiguration med hög effektivitet för restgaser såsom väte. Pumphastigheten för ädelgaser är cirka 20 % av den nominella hastigheten.

Modifierade versioner av standardpumpar kan levereras när olika inloppsrörslängder, vinklar och diametrar krävs. Dessa pumpar kan även anpassas med olika högspänningsgenomföringar, kroppgeometrier och pumpcellsarrangemang. Särskilda testprocedurer kan offereras för kunder med specifika krav.

Leverantör

Tillbehör

Ion Pump Controllers

Agilent provides a full range of ion pump controllers, including…